Øya-publikum: Hun har laget årets beste album

Emilie Nicolas gikk helt til topps da vi ba publikum om å kåre årets utgivelser. Phoebe Bridgers vant suverent blant internasjonale.

Emilie_Rumi-Baumann
Foto: Rumi Baumann

Forrige uke la vi ut Øyafestivalens interne kåringer av årets beste utgivelser: Sondre Lerches Patience vant den norske, mens den mystiske (eller ikke hvis man er en dreven internettdetektiv) trioen SAULT toppet den internasjonale kåringa med Untitled (Black Is), et av to knallsterke album fra 2020.

Samtidig ba vi publikum om å stemme på sine favoritter, og etter litt plunder med tallene er resultatet endelig klart: Emilie Nicolas har laget årets beste norske album ifølge dere, og ingen kommer i nærheten av Phoebe Bridgers internasjonalt!

Årets 30 beste norske utgivelser
1. Emilie Nicolas – Let Her Breathe
2. Cezinando – Et godt stup i et grunt vann
3. Sondre Lerche – Patience
4. Tøyen Holding – Tøyen Holding 2
5. Kvelertak – Splid
6. Motorpsycho – The All Is One
7. Ulver – Flowers of Evil
8. Boy Pablo – Wachito Rico
9. Ivan Ave – Double Goodbyes
10. Malin Pettersen – Wildhorse
11. The Good The Bad and The Zugly – Algorithm & Blues
12. Annie – Dark Hearts
13. Stein Torleif Bjella – Øvre-Ål Toneakademi
14. Okay Kaya – Watch This Liquid Pour Itself
15. Thomas Dybdah – lFever
16. Valkyrien Allstars – Slutte og byne
17. Musti – Qoyskayga
18. Astrid S – Leave It Beautiful
19. Ane Brun – After The Great Storm
20. The Northern Belle – We Wither, We Bloom
21. Amanda Delara – Et lite stykke Norge
22. Jonas Alaska – Roof Came Down
23. Jaga Jazzist – Pyramid
24. Neste Planet & Linni – AGUA
25. Torgeir Waldemar – Love
26. Balestrand Badeklubb – Balestrand Badeklubb Vol. 1
27. Dagny – Strangers/Lovers
28. Virkelig – Lengsel blir til gjemsel
29. Kråkesølv – Force Majeure
30. Verdensrommet – Allting tar slutt

Internasjonale utgivelser
1. Phoebe Bridgers – Punisher
2. Tame Impala – The Slow Rush
3. Fiona Apple – Fetch The Bolt Cutters
4. The Strokes – The New Abnormal
5. Taylor Swift – folklore
6. Fleet Foxes – Shore
7. Haim – Women In Music Pt. 3
8. The Weeknd – After Hours
9. Moses Sumney – græ
10. Perfume Genius – Set My Heart on Fire Immediately
11. Mac Miller – Circles
12. The Flaming Lips – American Head
13. Freddie Gibbs & The Alchemist – Alfredo
14. Run The Jewels – RTJ4
15. Bob Dylan – Rough And Rowdy Ways
16. Fontaines D.C. – A Hero’s Death
17. Dua Lipa – Future Nostalgia
18. IDLES – Ultra Mono
19. Jessie Ware – What’s Your Pleasure?
20. James Blake – Before EP
21. Nick Cave – Idiot Prayer
22. Sufjan Stevens – The Ascension
23. Waxahatchee – Saint Cloud
24. Laura Marling – Song For Our Daughter
25. Gorillaz – Song Machine, Season One: Strange Timez
26. Thundercat – It Is What It Is
27. SAULT – Untitled (Black Is)
28. SAULT – Untitled (Rise)
29. Deftones – Ohms
30. Christine And The Queens – La Vita Nuova
Vi har dessuten trukket tre vinnere som deltok, som får et ukespass hver. Gratulerer til Lars Moe Ellefsen, Katharina Aanensen og Jon Vassenden!